Praca wre!


Dziś rano na Wydziale Nauk Społecznych UG praca wre. I tak codziennie, od początku wojny w Ukrainie. Dwa piętra wypełnione darami. I wolontariuszami. To jest naprawdę ujmujące i bardzo budujące – napisała dziś koleżanka z Instytutu widząc to zdjęcie. To prawda. Serce rośnie…

Pojechałam na UG, bo dziś mają dyżur pracownicy z Sekcji Informatycznej. Głównie po to aby ustawić VPN i dostęp do bazy czasopism. A przy okazji udało się reaktywować bloga. Dzięki raz jeszcze panie Michale!

Trudno sobie wyobrazić lepszy dzień na wznowienie pisania bloga (po trzech miesiącach) niż w Uroczystość św. Józefa, patrona m.in. małżeństw, rodzin, ojców, ludzi pracujących. To mój ulubiony Święty. Wg Ewangelii nie wypowiada żadnego słowa. Za to mówi do niego anioł. Trzy razy. Za każdym razem św. Józef śpi. Wstaje i pokornie wykonuje polecenia anioła, bez dyskusji.

Nie wiem kiedy zobaczyłam u papieża Franciszka figurę śpiącego Józefa. Dziś, szukając jej zdjęcia przeczytałam, że w pokoju papieża na komodzie tuż obok biurka znajduje się statuetka śpiącego św. Józefa. Za każdym razem, kiedy Franciszka trapi jakiś problem, przelewa go na kartkę papieru i wkłada pod figurkę – po to, aby we śnie św. Józefowi ukazały się papieskie sprawy. Pod figurką jest dużo karteczek, bo jak mówi sam papież: <Święty Józef śpi, ale śpiąc, troszczy się o Kościół>. Statuetkę śpiącego św. Józefa, papież zabierał ze sobą w każdą podróż. Była z nim podczas studiów oraz we wszystkich domach zakonnych, gdzie jako jezuita pełnił przydzielone mu funkcje. A tak wygląda.

Moja figurka św. Józefa jest maleńka, mieści się na dłoni. Ale to potężny Święty. Nawet gdy śpi. Od dawna widomo przecież, że ranek jest mądrzejszy od wieczora, a zawiłość wieczornych problemów blednie w porannym świetle.

PS z 20 marca 2022. Kasiu, a w blogu zabrakło miejsca aż dla DWÓCH dziadków Józefów – przeczytałam dziś w mailu. Dzięki Tatuś! To prawda. I dlatego, że moi obaj dziadkowie mieli tak na imię, jako pięcioletnia dziewczynka byłam przekonana, że na starość wszyscy mężczyźni przyjmują imię Józef :)