Sfera planów #1


2016 01 20 Sfera planow - cz. 1
Zapobieganie stresowi zaczyna się od planowania dnia, w taki sposób, by uniknąć sytuacji mogących z dużym prawdopodobieństwem wywołać stres, jeszcze zanim się pojawią. 

Ustal, które stresory, duże i małe, nie pozwalają ci zasnąć. Na początku zmierz się z tymi największymi. Później napraw te mniejsze. Jeśli jesteś w stanie zaplanować dzień tak, by zminimalizować się powtarzające się czynniki, zaczniesz znacznie lepiej spać.
Wynik jednego z najnowszych badań okazał się dość ciekawy – sposób, w jaki radzisz sobie sobie ze stresem, może być ważniejszy niż sam stresujący cię czynnik. Jeśli przez codzienne stresory za bardzo się zamartwiasz i myślisz o nich jeszcze długo po ich wystąpieniu, twoje zdrowie na tym ucierpi. Jednak jeśli podejmiesz decyzję, że zaczniesz akceptować to, co się wydarza, i się tym długo nie martwić, zapobiegniesz długotrwałym uszczerbkom na twoim zdrowiu i samopoczuciu. Prawda jest taka, że większość stresujących się dzisiaj rzeczy nie będzie miała żadnego znaczenia za rok, co samo w sobie jest dość pozytywną myślą.

[Rath T., 2014, 3 proste kroki do zdrowia i długowieczności. Jedz, ruszaj się, śpij, Vital. Gwarancja zdrowia, Białystok, s. 160, 161-162]